5.100 milijardi je izuzetno velik broj. To je cifra koja je nešto niža od jedne trećine godišnjeg BDP-a Sjedinjenih Američkih Država. To je iznos koji će, prema Bloomberg News Energy Finance izvještaju, biti investiran do 2030. godine u nove elektrane koje koriste obnovljive izvore energije. Od ukupno 5.000 gigawata instalisane snage proizvodnih kapaciteta za proizvodnju električne
5.100 milijardi je izuzetno velik broj. To je cifra koja je nešto niža od jedne trećine godišnjeg BDP-a Sjedinjenih Američkih Država. To je iznos koji će, prema Bloomberg News Energy Finance izvještaju, biti investiran do 2030. godine u nove elektrane koje koriste obnovljive izvore energije.
Od ukupno 5.000 gigawata instalisane snage proizvodnih kapaciteta za proizvodnju električne energije koji će biti dodatno izgrađeni u svijetu do 2030 godine oko 4.000 GW će biti zasnovani na obnovljivim izvorima energije što predstavlja 80% svih novih kapaciteta. Vodeća tehnologija u novim postrojenjima čiste energije biće solarni izvori, kažu analitičari Bloomberg-a. Oni predviđaju da će solarni izvori biti ekonomski konkurentni ostalim izvorima energije već do 2020. godine.
Pad cijena solarnih čelija ćine ove izvore energije profitabilnim biznisom koji više na zavisi od podrške kroz državne subvencije. Pad cijena vjetro turbina ubrzava rast korištenja energije vjetra. Solar i vjetroenergija kombinovano porast će sa trenutnih 3%, na 16 % ukupnih svjetskih izvora energije do 2030. godine, predviđa Bloomberg. Izvještaj naglašava da se rast obnovljivih energetskih izvora nastavlja, bez obzira na smanjenje subvencija za obnovljivu energiju od strane vlada SAD i Njemačke. Od 2011. godine ukupne godišnje investicije u izvore zasnovane na obnovljivim izvorima energije više od 10 puta su veće nego ulaganja u proizvodnju energije na bazi foisilnih goriva. Ovaj uzlazni trend za čistu energiju indikator je nastavka njenog rasta i u daljoj budućnosti.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *