U Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja prošle je sedmice predstavljen novi sistem elektronskog izdavanja dozvola za gradnju i upotrebu, tzv. e-dozvole. Usput su najavljeni i neki novi projekti, a još je jednom istaknuto da uskoro kreću subvencije za energetsku efikasnost u zgradarstvu. Iako se o energetskom certificiranju zgrada učestalo govori već mjesecima barem smo mi više
U Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja prošle je sedmice predstavljen novi sistem elektronskog izdavanja dozvola za gradnju i upotrebu, tzv. e-dozvole. Usput su najavljeni i neki novi projekti, a još je jednom istaknuto da uskoro kreću subvencije za energetsku efikasnost u zgradarstvu.
Iako se o energetskom certificiranju zgrada učestalo govori već mjesecima barem smo mi više puta o tome pisali početkom godine nastala je prava pomutnja oko toga šta se mora, a šta ne certificirati”¦ Dakle, razjasnimo: niti jedan objekat ne treba imati energetski cetifikat ako se trenutačno koristi, odnosno ako se u njemu živi ili radi. Međutim, ako se objekat bilo da je riječ o postojećim stambenim, poslovnim, mješovitim, javnim zgradama ili pak novogradnji, pa čak i zgradama u fazi gradnje želi prodati, iznajmiti ili dati u leasing, mora imati energetski certifikat. Izuzetak su jedino ruševine objekta i samostojeći objekti površine manje od 50 metara kvadratnih, kao što su primjerice manje vikendice i pomoćni objekti. Stanovi u zgradama, bez ozbira na njihovu pojedinačnu površinu, moraju imati energetski certifikat!
Dio novca i građanima
To je posebno bitno uzme li se o obzir skorašnji projekat Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, a riječ je o energetskoj efikasnosti u zgradarstvu. Naime, Fond za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost tokom ove godine u sklopu programa energetske obnove stambenih zgrada planira sufinansirati projekte sa 97 miliona kuna. Dio tog novca dobit će i građani koji će se posredovanjem jedinica lokalne samouprave ili upravitelja zgrada moći kandidirati za natječaje Fonda. Sredstva će se davati za obnovu fasada, toplinsku izolaciju, termoizolaciju krova, zamjenu stare stolarije, ali i za
ugradnju sistema za korištenje obnovljivih izvora energije. Raspisivanje natječaja očekuje se u martu.
Međutim, prema najavama ministrice Anke Mrak Taritaš, u energetskoj obnovi stambenih zgrada neće moći sudjelovati oni objekti koji nemaju energetski certifikat. Naime, na novinarski upit moraju li i stanovi površine manje od 50 kvadrata u zgradama imati certifikat, ministrica je potvrdno odgovorila, a usput istaknula zašto je energetski certifikat poželjan zapravo za sve nekretnine.
– I stanovi površine manje od 50 kvadrata moraju imati certifikat ako se prodaju ili iznajmljuju, ali neusporedivo je bolje da cijela zgrada ima energetski certifikat, a ne samo pojedini stanovi. Uskoro krećemo u energetsku obnovu fasada i oni koji ne budu imali certifikat, neće moći konkurirati za sredstva za obnovu fasada izjavila je.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost i prije je subvencionirao energetsku efikasnost zgrada, dok su građani koji su podnosili prijave na natječaje županija, gradova ili općina na čijem se području nalazi obiteljska kuća, morali, među ostalim, dostaviti dokaz o prebivalištu i vlasništvu nad objektom te posjedovati odgovarajući pravomoćni akt kojim je dopuštena gradnja obiteljske kuće u kojoj se planira provedba projekta.
Više neće biti korupcije
Država za obiteljske kuće i zgrade namjerava platiti 40 posto troškova za obnovu fasada ili zamjenu sistema grijanja, dok konkretni kriteriji za natječaj koji se očekuje početkom marta još nisu poznati, ali prema najavi, certifikat će biti jedan od njih.
No, osim energetske efikasnosti, u Ministarstvu je bilo riječi o novom sistemu elektronskog izdavanja dozvola za gradnju i upotrebu, tzv. e-dozvole. Riječ je o projektu vrijednom 1,4 miliona kuna, koji bi do početka aprila trebao zaživjeti u cijeloj Hrvatskoj, a cilj mu je maksimalno skratiti dosadašnji dugotrajan i kompliciran postupak izdavanja dozvola potrebnih za gradnju na maksimalno 30-ak dana.
Tako bi građani, odnosno projektanti putem online aplikacije https://dozvola.mgipu.hr mogli sami podnositi zahtjeve za dozvolu, a istodobno će u svakom trenutku moći vidjeti u kojoj se fazi nalazi njihov zahtjev. Osim toga, dostupni će im biti i podaci o svim nadleženim uredima, ovlaštenim arhitektima, prostornim planovima, zakonskoj regulativi i proceduri izdavanja dozvola.
– To je automatizirani postupak izdavanja dozvola. Više nema mogućnosti da bilo ko radi na drukčiji način, sve procedure su složene i ne može se niti jedna faza preskočiti. Ako je sva predana dokumentacija uredna, dozvola može biti izdana u istom danu rekla je ministrica i dodala kako je tim sistemom smanjen prostor za korupciju, dok je težište odgovornosti na projektantima koji moraju dostaviti svu potrebnu dokumentaciju, a referenti će samo pratiti usklađenost zahtjeva s prostornim planovima.
Edukacija službenika
Da bi sistem zaživio, u cijeloj Hrvatskoj počinje obuka 900 službenika koji će raditi na izdavanju dozvole u 53 područna ureda, a izrađena je i web aplikacija za referente. Do kraja godine najavljeno je još nekoliko projekata: e-arhiva, u kojoj bi trebale biti pohranjene sve već izdate dozvole, e-certifikat za energetsku efikasnost zgrada i e-inspektor koji bi trebao nadgledati rad u sistemu. Priprema se i jedinstvena baza o kretanju cijena na tržištu nekretnina.
Izvor:
(domidizajn.jutarnji.hr)