Europska energetska strategija Energetska efikasnost Plan za energetsku efikasnost 2011 Europska komisija usvojila je 8. marta 2011. godine “Plan za energetsku efikasnost 2011” Energetska efikasnost je najvažniji dio europske energetske strategije i put ka pametnom i održivom ekonomskom rastu koji podrazumjeva štedljivu privredu. Energetska efikasnost je jedan od najisplativih načina za poboljšanje sigurnosti opskrbe energijom i smanjenja emisija stakleničkih plinova i ostalih
Europska energetska strategija
Energetska efikasnost
Plan za energetsku efikasnost 2011
Europska komisija usvojila je 8. marta 2011. godine “Plan za energetsku efikasnost 2011”
Energetska efikasnost je najvažniji dio europske energetske strategije i put ka pametnom i održivom ekonomskom rastu koji podrazumjeva štedljivu privredu. Energetska efikasnost je jedan od najisplativih načina za poboljšanje sigurnosti opskrbe energijom i smanjenja emisija stakleničkih plinova i ostalih zagađivača. Energetska efikasnost se može na mnoge načine posmatrati kao najveći europski izvor energije i največi razlog zašto je Europska unija postavila cilj za uštedu od 20% potrošnje primarne energije do 2020.
Poduzeti su značajni koraci ka ostvarenju cilja – osobito u kućanskim aparatima i zgradarstvu. Ipak, nedavno je Europska komisija ukazala na to da je EU na putu kako bi se postigla samo polovicu od 20% cilj. Stoga EU treba odmah djelovati kako bi se postigao ovaj cilj. Odgovarajući na poziv Europskog vijeća od 4. februara 2011. poduzete su “određene mjere kako bi iskoristili znatan potencijal za veću uštedu energije u zgradama, prometu i proizvodnoj i procesnoj industriji”, stoga je Komisija razvila ovaj sveobuhvatni novi plan za energetsku efikasnost.
Prateća dokumentacija Plana
Procjena uticaja [SEC (2011) 277]
Procjena uticaja [SEC (2011) 278] Aneks 1
Procjena uticaja [SEC (2011) 279] Aneks 2
Sažetak procjene uticaja [SEC (2011) 280]
Zakonski propisi
Javna rasprava
Interno tržište
Pametne mreže
Europska komisija usvojila je 12. aprila 2011. godine strateški dokument “Pametne mreže: od inovacije do implementacije”
Dokument postavlja politiku i upute za pogon i implementaciju budućih europskih električnih mreža.
Informacijski i komunikacijski tehnološki napredak omogućava apsolutnu kontrolu električne energije u mreži, gdje i kada je potrebna sa najjeftinijim cijenama. Pametne mreže su posebno podobne za potrošače jer će moći pratiti potrošnju električne energije u stvarnom vremenu: pametnim brojilima će potrošači dobiti jaku inicijativu za uštedu energije i novca.
Procjene pokazuju da bi pametne mreže trebale smanjiti emisije CO2 u EU za 9% i godišnju potrošnju energije kućanstvima za 10%. Pametne mreže također osiguravaju siguran rad elektroenergetskog sistema i integraciju velike količine obnovljivih izvora.
Zakonski propisi
Komunikacija “Pametne mreže: od inovacije do implementacije” [COM (2011) 202]
Više informacija na http://ec.europa.eu/energy/gas_electricity/smartgrids/smartgrids_en.htm
Europska strategija
Energija 2020
Strategija za konkurentnu, održivu i sigurnu energiju
Europska komisija je 10. Novembra 2010. Usvojila strategiju “˜Energija 2020 Strategija za konkurentnu, održivu i sigurnu energiju”™
Strategija definira energetske prioritete za sljedećih deset godina i postavlja akcije koje treba poduzeti kako bi se borila s izazovima štednje energije, postižući tržištnu konkurenciju i sigurnu opskrbu, jačanje tehnološkog vodstva i efikasno pregovaranje s međunarodnim partnerima.
Na temelju predstavljenih prioriteta i akcija, Komisija će pokrenuti zakonodavnu inicijativu i prijedloge u roku od sljedećih 18 mjeseci.
Energetska infrastruktura
Europa 2020 inicijativa Prioriteti energetske infrastrukture za 2020. i naredni period
Nacrt za integrisane europske energetske mreže
Europska komisija je 17. novembra 2010. usvojila je dokument “Prioriteti energetske infrastrukture za 2020 i naredni period – Nacrt za integrisane europske energetske mreže”
U dokumentu, Komisija je definirala EU prioritete za transport električne energije, plin i naftu. Alat je također predložen
kako bi se omogućila pravovremena provedba tih razvojnih prioriteta infrastrukture.
Brošura “energetske infrastrukture prioritete”
Europska komisija i Azerbejdžan potpisali strateški sporazum o plinu
Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev potpisali su 13 januara 2011. zajedničku deklaraciju o isporuci plina za Europu iz Bakua. Azerbejdžan se obvezao da će dugoročno snabdijevati značajne količine plina Europskoj uniji, dok je EU omogućuila Azerbejdžanu pristup svom tržištuh. Ova Zajednička deklaracija je važan korak u realizaciji Južnog koridora i raznolikost opskrbe energijom.