Biomasa iz poljoprivrednog i šumskog otpada se minimalno koriste za dobijanje energije Prema navodima nove studije nastale u okviru Eubionet III projekta, u Europskoj uniji (i Norveškoj) postoji ogromna baza sirovine za dobijanje bioenergije. Novi podaci ukazuju da raspoložive količine sirovine su dovoljne za 50 postotno povećanje bioenergije. U sklopu studije, VTT tehničko-istraživački centar iz Finske, tvrdi da je godišnji
Biomasa iz poljoprivrednog i šumskog otpada se minimalno koriste za dobijanje energije
Prema navodima nove studije nastale u okviru Eubionet III projekta, u Europskoj uniji (i Norveškoj) postoji ogromna baza sirovine za dobijanje bioenergije. Novi podaci ukazuju da raspoložive količine sirovine su dovoljne za 50 postotno povećanje bioenergije.
U sklopu studije, VTT tehničko-istraživački centar iz Finske, tvrdi da je godišnji potencijal biomaterijala iz šuma, polja i industrije procijenjen na ekvivalent od 157 miliona tona nafte.
“Trenutna iskoristivost bioenergije je manja od pola bioenergetskog potencijala u državama koje učestvuju u projektu. Najveći potencijal za rast se nalazi u šumskom i poljoprivrednom otpadu”, izvještava Eija Alakangas iz VTT-a. Projekat je fokusiran na tehnički i ekonomski potencijal biomase i rezerve čvrstih biogoriva.
“Ako pretpostavimo da je oko polovica otpada biorazgradiva dobili bi smo protuvrijednosti od oko 37 miliona tona nafte čime bi bila ukupna raspoloživa biomasa iznosila oko 200 miliona tona nafte.”
Podaci o rezervama biomase utvrđene tokom projekta će biti javno dostupni, a najbolje prakse će se razmjenjivati između zemalja. Informacije o lancu snabdjevanja biomase mogu biti korisne za preduzeća.
Uklanjanje prepreka za trgovinu Eubionet projekat je usmjeren na povećanje korištenje biomase u EU kroz pronalaženje načina za uklanjanje postojećih prepreka u proizvodnji i trgovini biomasom.
Osim istraživanja europskog potencijala biogoriva, Eubionet projekat se također fokusira na razvoj krutih goriva, generisanje informacija za primjenu i standardizaciju tih goriva, te prati razvoj cijena biogoriva od 1999.
Na primjer, tržište peleta je procijenjeno korištenjem carinskih brojeve i prikupljanjem podataka o cijenama peleta. Foex Indexes Ltd je preduzeće specijalizovano za praćenje indeksa cijena i koristi standard kao osnovu za indeks peleta. Novi carinski zakon će biti uveden za trgovinu drvenih peleta od 2012.
Održivost i energetska politika Europske unije će uticati na korištenje biomase i njenog razvoja u budućnosti. No, još uvijek nije procijenjen volumen potreban za održivi razvoj u EU.
EU kriteriji za održivost krutih i plinovitih biogoriva će biti određeni u budućnosti, a zemlje koje učestvuju u projektu će pružiti vrijedne inpute. EU će koristiti rezultate projekta u pripremi tih kriterija.
EUBIONET III
projekat je trajao od 2008. do 2011. godine. Zajedno sa svojim ranijim inkarnacijama projekat je trajao ukupno 12 godina i dio je Intelligent Energy Europe programa.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *