Hidroenergija se stoljećima koristila za proizvodnju mehaničke energije, a u zadnjih 100 godina se koristi i za proizvodnju električne energije. Kinetička energija vodenog toka se koristi za pokretanje turbine, koja je povezana sa generatorom koji transformiše mehaničku u električnu energiju. Velike hidroelektrane se grade na mjestima gdje ima dovoljno tekuće vode i visinske razlike. Uglavnom se
Hidroenergija se stoljećima koristila za proizvodnju mehaničke energije, a u zadnjih 100 godina se koristi i za proizvodnju električne energije. Kinetička energija vodenog toka se koristi za pokretanje turbine, koja je povezana sa generatorom koji transformiše mehaničku u električnu energiju.
Velike hidroelektrane se grade na mjestima gdje ima dovoljno tekuće vode i visinske razlike. Uglavnom se prave akumulacione hidroelektrane, sa branom koja pravi akumulaciono jezero i onda se ta voda cijevima usmjerava na turbinu. U današnje vrijeme manje se prave velike akumulacione hidroelektrane, dok je sve veća izgradnja malih protočnih hidroelektrana.
Male hidroelektrane su se počele koristiti 1883. godine i prva postrojenja ove vrste su bila u Sjevernoj Irskoj (2 turbine snage 40 kW sa padom 10m) i u Brazilu (2 turbine snage 12 kW uz pad od 5m). Male hidroelektrane su postrojenja koja također koriste kinetičku energiju vode za proizvodnju električne energije. Ove elektrane su uglavnom protočne, što znači da zahvataju jedan dio tekuće vode koja ide prema turbini dok ostatak tekuće
vode nastavlja svojim tokom. Snage ovih postrojenja kreću se do 10 MW. Rad ovih postrojenja puno ovisi o godišnjoj količini padavina, jer proizvodnja električne energije je diretkno zavisna od protoka rijeke.
Glavna tema danas u svijetu je da li male hidroelektrane imaju negativan uticaj na biljni i životinjski svijet u rijeci. Odgovor na to pitanje je da nema odgovora. Svako ima drugačije mišljenje o ovom problemu. Ono što je sigurno je da male hidroelektrane imaju manji uticaj na okolinu od velikih. Na primjer, kod izgradnje velike hidroelektrane “žTri klanca” u Kini poplavljeno je oko 29 miliona četvornih kilometara zemlje i iseljeno je preko milion stanovnika da bi se napravilo umjetno jezero koje na kraju skuplja prljavštine i smeće iz okolnih gradova.
Glavne karakteristike malih hidroelektrana su:
– Nema negativnih emisija u okolinu (sumporovi, azotni i ugljikovi oksidi)
– Sigurnija i pouzdanija opskrba električnom energijom (stepeni korisnosti postrojenja do 90%)
– Pozitivan društveni uticaj (zapošljavanje)
– Kontrola toka i plavljenja rijeke
Glavni nedostaci malih hidroelektrana:
– Uticaj na biosistem rijeke
– Buka i vibracije
– Varijacije toka (vodostaja)
– Visoki investicioni troškovi
Svako će reći svoje mišljenje o malih hidroelektranama ali činjenica je da su one obnovljivi izvor energije. Ne ispuštaju negativne emisije u atmosferu i ne utiču na klimatske promjene. Bosna i Hercegovina ima potencijal za izgradnju novih malih hidroelektrana i konstantno dolaze novi investitori i ulažu u postrojenja koja donose sa sobom nova zaposlenja lokanih ljudi.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *