Naučnici u Institutu Empa, Å vicarskoj federalnoj laboratoriji za poroučavanje materijala i tehnologija, razvili su tanke solarne čelije na fleksibilnoj foliji od polimera sa novom rekordnom efikasnosti od 20,4% konverzije sunčane svjetlosti u elektricitet. Èelije su zasnovane na poluprovodničkom materijalu CIGS (copper indium gallium (di)selenide) poznatom po svom potencijalu da ekonomično proizvede solarnu električnu energiju.Tehnologija trenutno
Naučnici u Institutu Empa, Å vicarskoj federalnoj laboratoriji za poroučavanje materijala i tehnologija, razvili su tanke solarne čelije na fleksibilnoj foliji od polimera sa novom rekordnom efikasnosti od 20,4% konverzije sunčane svjetlosti u elektricitet.
Èelije su zasnovane na poluprovodničkom materijalu CIGS (copper indium gallium (di)selenide) poznatom po svom potencijalu da ekonomično proizvede solarnu električnu energiju.Tehnologija trenutno čeka dalji razvoj koji će omogućiti industrijsku primjenu.
Da bi omogućili široku primjenu solarne energije, naučnici i inženjeri širom svijeta već dugo pokušavaju razviti solarne čelije dovoljno niske cijene, koje će biti dovoljno efikasne i jednostavne za proizvodnju sa visokom produkcijom.
Sada je tim za Tanke folije i fotovoltik iz Empa Laboratorije, predvođen sa naučnikom Ayodhya N. Tiwari napravio još jedan korak naprijed. Oni su postigli rekordnih 20,4% efikasnosti u energetskoj konverziji što je značajno unapređenje u odnosu na njihov prethodni rekord od 18,7% ostvaren u maju 2011.
Tim naučnika Tiwarija već duže vrijeme istražuje i razvija različite tehnologije solarnih čelija u isto vrijeme. Tokom godina ova laboratorija kontinuirano unapređuje efikasnost fotovoltik konverzije na fleksibilnim CIGS solarnim čelijama od 12,8%, prvog svjetskog rekorda ostvarenog 1999 preko 14,1% iz 2005, 17,6% u 2010 i 18,7% ostvarenih u 2011. Godini.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *