Sa željom i odlučnim stavovima da se kroz strateški pristup definiraju i realiziraju brojne aktivnosti usmjerene na ostvarenje standarda kojima teži koncept “Covenant of Mayors”, Općina Kakanj je započela aktivnosti na izradi Održivog energetskog akcionog plana (Sustainable Energy Action Plan SEAP). Pomoć pri izradi SEAP-a Općini Kakanj pruža Njemačka organizacija za razvojnu saradnju “Deutsche Gesellschaft für Internationale
Sa željom i odlučnim stavovima da se kroz strateški pristup definiraju i realiziraju brojne aktivnosti usmjerene na ostvarenje standarda kojima teži koncept “Covenant of Mayors”, Općina Kakanj je započela aktivnosti na izradi Održivog energetskog akcionog plana (Sustainable Energy Action Plan SEAP).
Pomoć pri izradi SEAP-a Općini Kakanj pruža Njemačka organizacija za razvojnu saradnju “Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit”
(GIZ), pa su predstavnici ove organizacije 21. i 22. februara 2013. godine održali u sali Općine Kakanj radionicu tokom koje su prisutnima dali smjernice za izradu SEAP-a, pojasnili o kakvom dokumentu se radi, ko su odgovorni za izradu i provedbu itd.
Tokom radionice predstavljeni su ciljevi i struktura SEAP-a, te je prezentirana implementacija SEAP-a u nekoliko općina u BiH i nekoliko općina u Njemačkoj.
Radionici su prisustvovali predstavnici Općine Kakanj, Zavoda za planiranje i izgradnju, RMU Kakanj, Udruženja građana “Eko Kakanj”…
Ključevi uspjeha SEAP-a, rečeno je na radionici, su dobiti podršku interresornih grupa u gradu, osigurati dugotrajnu političku predanost, osigurati finansijska sredstva, pripremiti uredan inventar CO2, SEAP mora postati dio korporativne kulture administracije…
GIZ će pomoći Općini Kakanj i prilikom implementacije SEAP-a, a pomoć se realizira u okviru projekta “Podizanje kapaciteta za korištenje obnovljivih izvora energije i energetsku efikasnost u općinama jugoistočne Evrope.
Akcioni plan predstavlja ključni dokument koji na bazi prikupljenih podataka o zatečenom stanju identificira, te daje precizne i jasne smjernice za
provođenje projekata i mjera energetske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije na nivou općine, a koji će rezultirati smanjenjem emisije CO2 za više od 20% do 2020. godine.
Glavni ciljevi izrade i provođenja Akcionog plana su:
· Smanjiti emisije CO2 iz svih sektora provođenjem mjera energetske efikasnosti, korištenjem obnovljivih izvora energije, upravljanjem potrošnjom, edukacijom i drugim mjerama;
· U što većoj mjeri doprinijeti sigurnosti i diversifikaciji energetske opskrbe grada;
· Smanjiti energetsku potrošnju u sektorima zgradarstva, transporta i javne rasvjete;
· Omogućiti transformaciju urbanog područja u ekološki održiva područja.
U skladu sa činjenicom da je potpisnica sporazuma “Covenant of Mayors” koji znači obavezu ostvarivanja ciljeva energetske politike Evropske unije u smislu redukcije emisije CO2 kroz povećanu energetsku efikasnost, čistiju proizvodnju i korištenje energije, Općina Kakanj je već započela sa aktivnostima na provedbi zamisli pomenutog sporazuma.
U smislu ostvarenja standarda energetske efikasnosti uveden je jednosmjerni saobraćaj u gradskoj zoni što je rezultiralo saobraćajnim rasterećenjem glavne gradske sobraćajnice i disperzijom štetnih plinova koje ispuštaju motorna vozila, čime su stvoreni preduslovi da započnu aktivnosti kako bi se u gradskoj zoni i drugim dijelovima Kaknja izgradile biciklističke staze i pješačke staze, a sve u cilju da se i Kakanj pridruži nastojanjima evropskih gradova da promoviraju odlazak na posao biciklom, korištenje gradskog prijevoza i druge metode kojima se utiče na smanjenje zagađenja okoliša.
Provedbu određenih standarda energetske efikasnosti Općina Kakanj je započela i kroz druge aktivnosti poput ušteda na troškovima javne
rasvjete (uvođenje tajmera), a planirane su i aktivnosti ostvarenja energetske efikasnosti u zgradarstvu.