Geotermalna energija je toplota iz Zemlje. Èista je i održiva. Izvori geotermalne energije varirajo od površinskih izvora do tople vode i stijena koji se nalaze nekoliko kilometara ispod površine, i čak i dublje sve do magme. Gotovo svuda na površini planete temperatura zemljišta do 3 metra dubine je između 10 i 16 stepeni celzijusa. Geotermalne pumpe iz
Geotermalna energija je toplota iz Zemlje. Èista je i održiva. Izvori geotermalne energije varirajo od površinskih izvora do tople vode i stijena koji se nalaze nekoliko kilometara ispod površine, i čak i dublje sve do magme.
Gotovo svuda na površini planete temperatura zemljišta do 3 metra dubine je između 10 i 16 stepeni celzijusa. Geotermalne pumpe iz ovog resursa mogu izvući energiju koja se koristi za grijanje ili hlađenje građevina. Geotermalne pumpe se sastoje od toplotne pumpe, sistema distribucije zraka i sistema razmjene toplote sistem cijevi koje su zakopane u blizini zgrade. Zimi toplotna pumpa razmjenjuje topli zrak iz zemlje sa hladnim u građevinama, a ljeti obrnuto.
Iskorištavanje geotermalne energije se kod nas sprovodi u lječilištima sa termalnim izvorima, a u nekim zemljama kao što je Island se koristi za potrebe toplifikacije čitavih gradova. Na našim prostorima postoji veliki broj termalnih izvora koji se ne koriste na racionalan način, a preliminarna istraživanja su pokazala da se rezerve tople vode na manjim dubinama nalaze u širem području sjeverne BiH.
Geotermalni potencijali Bosne i Hercegovine za grijanje prostora su procijenjene na oko 33 MWth. Temperatura na lokacijama u Bosanskom Å amcu (85oC), Kaknju (54oC) i Sarajevu (58oC) je preniska za pokretanje proizvodnje električne energije što je glavni razlog zašto se ove rezerve uzimaju u razmatranje samo kada je u pitanju eksploatacija toplotne energije.
Razvijene su brojne tehnologije koje koriste geotermalnu energiju.
Geotermalna proizvodnja električne energije
Para je potrebna većini elektrana da bi proizvele električnu energiju. Para pokreće turbine koje su povezane sa
generatorom. Mnoge elektrane koriste fosilna goriva da bi vodu pretvorili u paru. Geotermalne elektrane, sa druge strane, koriste paru koja je proizvedena u rezervarima tople vode koji se nalaze nekoliko kilometara ispod površine
zemlje. Postoje tri vrste geotermalnih elektrana: suha para, blještava para i binarni krug.
Elektrane na suhu paru koriste podzemne resurse da usmjere paru. Para se cijevima dovodi do elektrane direktno iz
pozdemnih izvora.
Elektrane na blještavu paru su najčešće u upotrebi. One koriste geotermalne rezervare vode koji imaju temperaturu veću od 182 stepena celzijusa. Ova vrlo topla voda teče kroz podzemne bunare na osnovu vlastitog pritiska. Kako ide prema površini pritisak se smanjuje, i voda ključa stvarajući paru. Para se odvaja od vode i koristi se da pokreće turbine. Sav ostatak vode se vraća nazad u rezervoar, što ovo čini održivim resursom.
Elektrane koje koriste binarni krug, koriste vodu na nižim teperaturama imeđu 107 i 182 stepena celzijusa. Ove elektrane koriste toplu vodu da zagriju drugi fluid, koji se pretvara u paru i pokreće turbine. Voda i fluid se drže odvojeno i ovakva produkcija energije ima malo ili nimalo emisije štetnih gasova.
Male geotermalne elektrane (manje od 5 megawatta) imaju potencijal da se koriste u ruralnim područijima, čak i kroz distribuciju energetskih resursa. Distribucija energetskih resursa se odnosi na korištenje malih modulariteta proizvodnje energije, tj. kombinaciju više izvora da bi se poboljšala distribucija električne energije.
Direktna upotreba geotermalne energije
Kada se kada napuni toplom vodom, ta voda obično zagrije čitavo kupatilo. Geotermalni izvori tople vode, koji se mogu naći nekoliko kilometara ispod površine zemlje, se mogu koristiti za direktno grijanje. Ovo se naziva direktna upotreba geotermalne energije.
Direktna upotreba geotermalne energije traje već hiljadama godina, još od vremena kad su ljudi počeli koristiti tople izvore za kupanje, pripremu hrane. Danas, topli izvori se koriste kao rehabilitacioni centri. Ali postoji i sofisticiraniji način korištenja geotermalnih izvora.
U modernim sistemima direktne upotrebe, bunar se buši u geotermalni rezervar, sa ciljem da se dobije konstatan tok tople vode. Voda se izvlači kroz bunar, i mehanički sistem cjevovod, uređaj za razmjenu toplote i kontrole dopremaju toplotu direktno za upotrebu. Voda se ili vraća u rezervoar ili se prosipa po površini.
Geotermalna topla voda se može koristiti u velikom broju aplikacija koje zahtijevaju toplotu. Trenutna upotreba uključuje grijanje građevina (pojedinačno ili čitave gradove), uzgoj biljaka u staklenicima, isušivanje usjeva, zagrijavanje vode u ribnjacima i nekoliko industrijskih procesa kao pasterizacija mlijeka. U nekim primjenama se
istražuje potencijal geotermalne vode u proizvodnji električne energije.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *