Uz švicarski gradić Cernier, austrijski Hartberg, finsku Lapuu i slovenski Preddvor u projekat Solution u sklopu inicijative Europske komisije pod nazivom Concerto III uključen je i hrvatski najsunčaniji otok Hvar. Te su zajednice odabrane kao tipičan primjer zajednica širom Europe koje uključuju i stambene objekte, industriju, hotele, trgovine i infrastrukturu za odmor, a sve su pokazale predanost i
Uz švicarski gradić Cernier, austrijski Hartberg, finsku Lapuu i slovenski Preddvor u projekat Solution u sklopu inicijative Europske komisije pod nazivom Concerto III uključen je i hrvatski najsunčaniji otok Hvar.
Te su zajednice odabrane kao tipičan primjer zajednica širom Europe koje uključuju i stambene objekte, industriju, hotele, trgovine i infrastrukturu za odmor, a sve su pokazale predanost i želju za provođenjem održivog razvoja, uz određene barijere koje se uključivanjem u projekt Solution žele ukloniti.
Cilj projekta je dokazati da te zajednice kroz primjenu mjera energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i pohranu energije mogu postići samoodrživost u čitavom ciklusu proizvodnje i potrošnje električne i toplinske energije.
Kakvo rješenje projekat Solution donosi za otok Hvar?
Cilj provedbe projekta Solution na otoku Hvaru jest pokazati da kroz ovaj projekat otok Hvar može do 2020. godine postići svima već dobro znanu kvotu od 20% pokrića potrošnje energije iz vlastitih održivih izvora. Glavni preduvjeti za postizanje tog cilja su provođenje mjera energetske efikasnosti na zgradama u privatnom i javnom vlasništvu. Također uz pretpostavku da će potrošnja energije u budućnosti rasti, za postizanje zadanog cilja predviđena je i šira primjena fotonaponskih postrojenja te ugradnja solarnih kolektorskih sistema te stvaranje osnove za primjenu biomase ili bioplina što bi trebao postati model po kojem bi i druge otočne zajednice mogle osigurati svoje energetsku ovisnost. Primjenom svih tih mjera trebalo bi se osigurati pokriće vršne potrošnje, a kako bi se to postiglo uz pomoć obnovljivih izvora energije predviđena je izgradnja postrojenja za pohranu energije uz pomoć komprimiranog zraka.
I konačno, magična riječ: poticaji!
Ove godine baš i nije bilo previše priče ni za koji oblik poticaja na razini lokalnih vlasti, u projektu Solution predviđena su sredstva za poticanje provođenja mjera termičke izolacije ovojnice zgrade (postavljanje izolacije), ugradnju efikasnijih sistema klimatizacije/grijanja/hlađenja i pripreme potrošne tople vode, ugradnju solarnih kolektora i fotonaponskih panela. Ono po čemu se ovaj naticaj razlikuje od ostalih dosadašnjih projekata poticanja jest da će tačan iznos odobrenih bespovratnih sredstava odrediti Europska komisija, a sve to na temelju prijave projekta koja mora sadržavati detaljan opis postojećeg stanja objekta, posebno što se tiče toplinske ovojnice objekta te planirane uštede prema projektnoj dokumentaciji izrađenoj od strane stručnih projektanata.
(Izvor: www.zelenaenergija.org)