Ogroman rast instalisanih kapaciteta vjetroelektrana stvorilo je veliko tržište za usluge održavanja vjetroelektrana. Ovo tržište predstavlja značajnu priliku za samostalne pružaoce usluga kao i za privatna investiciona ulaganja. Industrija vjetra je porasla za više od 20 puta u protekle dvije decenije sa instalisanim kapacitetom od gotovo 370 GW do kraja 2014. godine, a u 2000. godini
Ogroman rast instalisanih kapaciteta vjetroelektrana stvorilo je veliko tržište za usluge održavanja vjetroelektrana. Ovo tržište predstavlja značajnu priliku za samostalne pružaoce usluga kao i za privatna investiciona ulaganja.
Industrija vjetra je porasla za više od 20 puta u protekle dvije decenije sa instalisanim kapacitetom od gotovo 370 GW do kraja
2014. godine, a u 2000. godini instalisano bilo je instalisano samo 17,4 GW. Ovaj ogroman rast je sa druge strane otvorio i ogromno tržište za usluge održavanja vjetroelektrana. Tradicionalno turbine se servisiraju pod garancijom proizvođača za nekoliko početnih godina (uglavnom je to prvih pet godina). Oko 160 GW instalisanih vjetroelektrana će sa završetkom 2014. godine biti van garancije. Također očekuje se da će više od 40 GW kapaciteta do 2020. godine izaći iz garancije.
Nezavisni pružaoci usluga dobijaju prednost
Na tržištu turbina dosad su uglavnom dominirali proizvođači turbine zbog svog garantnog roka i tehničkog znanja. Ipak kako
tržište sazrijeva i turbine izlaze iz garantnog roka mnogi nezavisni pružaoci usluga se pojavljuju na tržištu nudeći svoje usluge održavanja.
Ovo rastuće tržište je već vidjelo privatna investiciona ulaganja od strane nezavisnih pružaoca usluga u Danskoj, Njemačkoj i SAD-u od 2008. godine. Na primjer u 2010. godini UpWind Solutions Inc je dobio 27,2 miliona eura od Kleiner Perkins Caufield & Buyers i Mission Capital Group.
Očekuje se uticaj istočne Evrope
Tokom proteklih godina pojavila su se nova tržišta vjetra u istočnoj Evropi zbog visokih potencijala i povoljne politike. Ovih 10
novih tržišta su zajedno instalisali oko 8,2 GW od 2006. godine. Oko 80% ovih kapaciteta je smješteno u Poljskoj i Rumuniji. Trend rasta se očekuje i u narednim godinama. Instalisani kapacitet u Poljskoj se očekuje da će dostići 6,6 GW do 2020. godine prema poljskom nacionalnom izvještaju o obnovljivim izvorima energije.
Da bi iskoristili ovu priliku očekuje se da se novi nezavisni pružaoci usluga pojavljuju na tržištu kao što je to slučaj u razvijenim tržištima SAD-a, Å panije i Njemačke gdje broj nezavisnih pružaoca usluga raste kako raste instalisani kapacitet. Nezavisni pružaoci usluga iz Njemačke i Å panije se već počeli da ulaze na ovo tržište. Deutsche Windtechnik je ušao na tržište u Poljskoj u 2014. godini i već je bio uspješan potpisivajući ugovore sa velikim kompanijama kao što je RWE.
Nema sumnje da će ovo tržište podizati nezavisne pružaoce usluga ali taj rast se mora pažljivo procijeniti. U posljednjim godinama spektar usluga za ovo tržište se prebacio iz niske vrijednosti i usluga servisa prema visokim vrijednostima i optimizacije sredstava.
Pored toga usluge kao što su ponovna proizvodnja komponenti, popravke na visokim tačkama tornjeva i optimizacije podataka
postaju jako skupe za vlasnike vjetroelektrana. Stoga kako bi rastao broj nezavisnih pružaoca usluga potrebno je imati dodatne atribute pored prihoda i klijenata.
Kao i svako tržište u razvoju postoje nesigurnosti oko budućih novih kapaciteta. EWEA je u svom izvještaju o rastu industrije vjetra u istočnoj Evropi identifikovala najveći rizik nedostatak dugoročne politike. Christian Kjaer, direktor EWEA-e, je u 2013. godini rekao: “Države poput Èeske, Mađarske i Bugarske nemaju stabilan zakon o obnovljivim izvorima energije. Investitori i
banke će se povući ukoliko vlade ne donesu dugoročne politike za obnovljive izvore energije.”
Uprkos potencijalu koji Bosna i Hercegovina posjeduje vjetroelektrane nisu zastupljene u našoj državi. Postoje planovi i projekti o izgranji vjetroelektrana ali oni su ostali planovi već nekoliko godina. Da li će naša vlast konačno prepoznati značaj obnovljivih izvora energije i smanjenje emisija stakleničkih gasova u atmosferu ostaje nam da vidimo.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *