Državni institut za standard i tehnologiju SAD-a i Grupa za koordinaciju ‘pametne’ mreže Europske unije sarađivati će na razvoju standarda mreže, uz naglasak na zajedničke ciljeve. Ove dvije organizacije uvidjele su važnost dosljednosti standarda na oba kontinenta. Dosljedni standardi omogućiti će implementaciju i dizajniranje sistema i uređaja na približno jednak način. Iako su potencijalne prednosti pametne mreže
Državni institut za standard i tehnologiju SAD-a i Grupa za koordinaciju ‘pametne’ mreže Europske unije sarađivati će na razvoju standarda mreže, uz naglasak na zajedničke ciljeve.
Ove dvije organizacije uvidjele su važnost dosljednosti standarda na oba kontinenta. Dosljedni standardi omogućiti će implementaciju i dizajniranje sistema i uređaja na približno jednak način.
Iako su potencijalne prednosti pametne mreže vrlo velike, moguće ih je ostvariti jedino ukoliko svi pristanu na zajednička rješenja, izjavio je Ralph Sporer, predsjednik Grupe.
Uz rad na konceptima postojećih standarda, kao što je NIST-ov projekat Framework and Roadmap for Smart Grid Interoperability Standards ili mandat Europske unije za pametnu mrežu, ova saradnja će se fokusirati i na:
- Zakonodavstvo, propisi i sl.
- Odgovarajuće metode rada, programi rada i vremenski rokovi
- Standard isporuke
- Okviri testiranja i certifikacije
- Zahtjevi i tehnologija sigurnosti virtualne mreže.
Potreba za integracijom tehnologija, mnoge međunarodne aktivnosti i promijenjiva tehnička rješenja u kratkom su vremenskom razdoblju učinili razvoj standarda izazovnim zadatkom svugdje u svijetu, izjavio je George Arnold, koordinator NIST-ovog projekta.