Nakon usvajanja strateškog dokumenta Klimatske promjene i energija u 2008., Europska komisija pokrenula je inicijativu Povelja gradonačelnika kako bi podržala lokalne vlasti u provedbi održive energetske politike. Lokalne vlasti imaju ključnu ulogu ublažavanju klimatskih promjena jer je 80% potrošnje energije i emisije CO2 povezano s urbanim aktivnostima. Za svoje jedinstvene karakteristike – iniciranje lokalnih i
Nakon usvajanja strateškog dokumenta Klimatske promjene i energija u 2008., Europska komisija pokrenula je inicijativu Povelja gradonačelnika kako bi podržala lokalne vlasti u provedbi održive energetske politike.
Lokalne vlasti imaju ključnu ulogu ublažavanju klimatskih promjena jer je 80% potrošnje energije i emisije CO2 povezano s urbanim aktivnostima.
Za svoje jedinstvene karakteristike – iniciranje lokalnih i regionalnih aktera oko ispunjavanja ciljeva EU – Povelje gradonačelnika usvojen je od strane europskih institucija kao izuzetan model upravljanja.
Djela govore za sebe
Kako bi lokalne vlasti svoje političko opredjeljenje preveli u konkretne mjere i projekte, savez potpisnika se osobito obavezuju o izradi Održivog energijskog akcionog.
Osim uštede energije, rezultati potpisnika inicijative su višestruki: stvaranje radnih mjesta, zdraviji okoliš i kvalitetu života; poboljšane ekonomske konkurentnosti i veća energetska neovisnost. Ove aktivnosti služe kao primjeri za druge da slijede.
Višeznačna podrška
Potpisnici inicijative
Dok sve veći broj općina pokazuje političku volju za potpisivanje Povelje i dalje postoje finansijske i tehničke barijere na lokalnom nivou u implementaciji mjera. Stoga je oformljena javna uprava i mreža koji su u poziciji da pomognu potpisnicima u ispunjavanju ambicioznih ciljeva.
Koordinatori Sporazuma uključuju pokrajine, regije i nacionalne vlasti koje pružaju strateške smjernice, finansijsku i tehničku potporu potpisnicima.
Mreža lokalnih vlasti je zadužena za povećanje uticaja inicijative kroz promotivne aktivnosti, saradnju sa njihovim članovima i razmjena iskustava.
Glavni ured Sporazuma gradonačelnika
Glavni ured Sporazuma gradonačelnika pruža promotivnu, tehničku i administrativnu podršku na dnevnoj osnovi potpisnicima i voditeljima Sporazuma. Glavnim uredom upravlja konzorcij mreža lokalnih i regionalnih vlasti.
Zajednički istraživački centar Europske komisije
U suradnji s Glavnim uredom, Zajednički istraživački centar Europske komisije pruža pomoć potpisnicima o naučnim i tehničkim pitanjima koja se uglavnom odnose na smanjenje emisije štetnih plinova i provedbu akcijskih planova.
Potpisnici su vođeni kroz proces zahvaljujući nizu alata i metodologija koje su razvijene u saradnji s Glavnim uredom.
EU institucije
Uz Europsku komisiju, Sporazum ima punu institucionalnu podršku, uključujući Odbor regija (koji pruža tehničku pomoć od samog osnivanja inicijative), Europskog parlamenta (gdje su održana prva dva potpisivanja Sporazuma) i Europske investicijske banke koja pomaže lokalnim vlastima u investicijama kako bi postigli sve mjere istaknute u Održivom energetskom akcionom planu.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *