Prvi su došli na ideju kako da naprave “pametni crijep”, koji će pored toga što će proizvoditi električnu energiju, imati u sebi grijače, a moći će mijenjati i boju Trojica učenika Elektrotehničke škole za energetiku iz Sarajeva došli su na sjajnu ideju te su je uz pomoć profesora Adesa Bučana uspjeli i realizirati. Naime, Haris Hamzić, Belmin
Prvi su došli na ideju kako da naprave “pametni crijep”, koji će pored toga što će proizvoditi električnu energiju, imati u sebi grijače, a moći će mijenjati i boju
Trojica učenika Elektrotehničke škole za energetiku iz Sarajeva došli su na sjajnu ideju te su je uz pomoć profesora Adesa Bučana uspjeli i realizirati.
Naime, Haris Hamzić, Belmin Adilović i Ermin Å unje napravili su projekt “Pametni solarni crijep”, za koji se nadaju da će postići veliki uspjeh.
Prvi su došli na ideju kako da naprave “pametni crijep”, koji će pored toga što će proizvoditi električnu energiju, imati u sebi grijače, a moći će mijenjati i boju.
Ove srednjoškolce u svojoj namjeri ništa nije uspjelo spriječiti te su uz mukotrpan rad i trud uspjeli osmisliti na koji način bi se ovaj crijep mogao napraviti i kako bi radio.
Pametni solarni crijep proizvodi električnu energiju, ima u sebi električne grijače, koji su vrlo pogodni za zimski period, te bi mogli spriječiti da snijeg ostane na krovu, štiti kuću od različitih vremenskih uvjeta, a građen je i od materijala koji mu pružaju čvrstoću i lakoću u isto vrijeme kazao je Haris Hamzić za Faktor.ba.
Ono što je posebno interesantno kod ovog crijepa jeste to što će imati i aplikaciju na mobitelu s koje se može kontrolirati i nadgledati.
Osmislili smo i to da ovaj solarni crijep ima LED diodu, koja može promijeniti boju tako da se putem mobilne aplikacije može promijeniti boja krova za praznike kao što su Božić i Nova godina napominje ovaj mladi inovator.
Trojica su srednjoškolaca za ovaj projekat osvojili i nagradu na školskom takmičenju, a u narednom periodu pokušat će da ga prezentiraju i pokažu USAID-u, ambasadama i drugim institucijama koje bi pomogle u njegovoj realizaciji.
Učenici i njihov mentor Ades Bučan nadaju se da će značaj ovoga projekta biti primijećen i da će ga uskoro moći realizirati jer “takav pametni crijep ne postoji nigdje na svijetu i bio bi prvi ovakav projekat napravljen na Balkanu.”
Kako izgleda njihov projekt i na koji način možete pomoći ovim mladim inovatorima da ga realiziraju možete pogledati ovdje.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *