ISO 50001 je međunarodna norma dobrovoljno razvijena od strane Međunarodne organizacije za normizaciju (ISO) koja pruža organizacijama međunarodno priznate okvire za upravljanje i poboljšanje energetske efikasnosti. Standard uključuje: upotrebu i potrošnju energije mjerenje, praćenje i izvještavanje o upotrebi i potrošnji energije razvoj i praksu javne nabave za opremu, sisteme i procese koje konzumiraju energiju
ISO 50001 je međunarodna norma dobrovoljno razvijena od strane Međunarodne organizacije za normizaciju (ISO) koja pruža organizacijama međunarodno priznate okvire za upravljanje i poboljšanje energetske efikasnosti. Standard uključuje:
- upotrebu i potrošnju energije
- mjerenje, praćenje i izvještavanje o upotrebi i potrošnji energije
- razvoj i praksu javne nabave za opremu, sisteme i procese koje konzumiraju energiju
- razvoj plana upravljanja energijom i drugim faktorima koji utiču na energetsku efikasnosti, na koje organizacija može uticati i pratiti
ISO 50001 ne uključuje obvezujući ciljevi za poboljšanje energetske efikasnosti. Umjesto toga, on osigurava okvir kroz koji svaka organizacija može postaviti i provoditi svoje ciljeve za poboljšanje energetske efikasnosti.
Šta je sistem upravljanja energijom?
Sistem upravljanja energijom je niz procesa koji omogućuje organizaciji da koristi podatke i informacije za održavanje i poboljšanje energetske efikasnosti, povećanje operativne efikasnosti, smanjenje energijskog intenziteta i smanjenje uticaja na okoliš.
Šta je vrijednost ISO 50001?
U poslovnom svijetu, popularna poslovica kaže da ne možete upravljati ono što ne možete mjeriti.
ISO 50001 je međunarodni sistem upravljanja energijom sa dokazanim pristupom za razvoj plana upravljanja energijom i rješavanja kritičnih aspekata energetske efikasnosti, uključujući upotrebu energije, mjerenje, praćenje, izvještavanje, razvoj i praksu javne nabave, te druge varijable koje koje se mogu mjeriti i pratiti.
Usvajanjem ISO 50001 važno je uspostaviti više sistemski i održivi pristup upravljanju energije unutar objekta. Usklađenost sa standardom pruža dokaz da objekat ima implementiran održivi sistem upravljanja energijom, baznu liniju potrošnje energije i kontinuirano poboljšanje energetske efikasnosti. Vrijednost certifikata će biti upravljan tržištem unutar lanaca snabdjevanja, potencijalnim poticajnim programima koji zahtijevaju ISO 50001, a standard ima pozitivan odnos prema budućoj politici
ublažavanja emisija.
Kakav će uticaj ISO 50001 imati?
ISO 50001 je dizajniran za široku upotrebu industrijskih postrojenja, zgrada i drugih organizacija. Ako bude široko usvojen, mogao bih uticati i do 60% svjetske potrošnje energije u mnogim privrednim sektorima.
Ko je razvio ISO 50001?
ISO je stvorio Projektni odbor (PC) 242 koji je razvio ISO 50001, koji uključuje sudjelovanje 59 nacija (14 od kojih su nadzorne nacije). Američko ministarstvo energije (DOE) je podržao Američki nacionalni institut za standarde (ANSI) u ulozi sekretara PC 242 (zajedno s Brazilom).
Nadalje, DOE je podržao tranziciju PC 242 do Tehničkog odbora (TC) 242, koji je zadužen za ažuriranje ISO 50001 kao i razvijanje srodnih standarda. Podrška DOE će pomoći osigurati da novi standardi budu u skladu s američkom energetskom politikom i strategijom.
Ko su korisnici ISO 50001?
ISO 50001 se odnosi na industrijska postrojenja, komercijalne, institucionalne, ili državne objekte, te druge organizacije. ISO 50001 je namjenjen velikim i malim organizacijama, u javnom i privatnom sektoru, u proizvodnji i uslugama, u svim regijama svijeta.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *