Orijentacija, Tehnologija gradnje, Toplinska izolacija, Vrata i prozori Orijentacija Orijentacija ima veliki značaj pri projektovanju pasivnih kuća, jer omogućava maksimiziranje dobiti od sunčevog zračenja. Južna orijentacija u hladnim dijelovima godine omogućuje maksimalnu iskoristivost sunčeve energije i time do 40-postotni doprinos grijanju zgrade. Otklon zgrade za 10 stepeni od juzne orijentacije smanjuje zaprimanje topline potrebne za
Orijentacija, Tehnologija gradnje, Toplinska izolacija, Vrata i prozori
Orijentacija
Orijentacija ima veliki značaj pri projektovanju pasivnih kuća, jer omogućava maksimiziranje dobiti od sunčevog zračenja. Južna orijentacija u hladnim dijelovima godine omogućuje maksimalnu iskoristivost sunčeve energije i time do 40-postotni doprinos grijanju zgrade. Otklon zgrade za 10 stepeni od juzne orijentacije smanjuje zaprimanje topline potrebne za grijanje za 0,1 kWm/m2a. Zbog toga se preporučuje otklon od juga za najviše 20 stepeni.
Osim orijentacije bitno je obratiti pažnju i na:
· Iskorištavanje dobitaka sunčevog zračenja kroz ostakljenje;
· Spremanje sunčeve energije
· Obik zgrade (faktor oblika)
· Toplinsku hijerarhiju prostora temperaturno zoniranje
Tehnologija gradnje
Za pasivne kuće prihvatljiva je većina građevnih tehnologija. Rabe se masivne i lagane konstrukcije. Izbor ovisi o osobnoj naklonjenosti investitora i većinom o cijeni. Jednake je reultate moguće postići i s masivnim i s lakim konstrukcijama kao i sa različitim materijalima. Èesto je odlučno znanje projektanta i izvođača.
Masivni zidovi
Masivna gradnja opekom najrašireniji je način gradnje i kod pasivnih kuća. Kod masivnih sklopova nosiva konstrukcija je od opečenih elemenata, opečenih elemenata punjenih perlitom, kao i od elemenata od betona ili lakog betona. Na vanjskoj strani je odgovarajuće debeo sloj toplinske izolacije. Za postizanja standarda pasivne gradnje jednoslojni zidovi bez toplinske izolacije nisu prihvatljivi. Prelaz toline ne smije prelaziti 0,15 W/m2K, često čak 0,10 W/m2K.
Debljina nosivog zida ovisi o statičkim zahtjevima. Obloga pročelja kod uobičajenih kuća može biti ventilirana ili neventilirana. Problem može nastati kod težih obloga pročelja koje se na nosivi zid pričvršćuju posebnim sidrima. Sidra zbog deblje toplinske izolacije, moraju biti dulja.
Zidovi pasivnih kuća mogu biti od betona koji se na gradilištu ulijeva u prefabricirane oplatne elemente. Na vanjskoj strani zid ima odgovarajući sloj toplinske izolacije. Zidovi od betona imaju dobru zrakonepropusnost.
Toplinska izolacija
U pasivnoj kući svi elementi toplinskog plašta moraju biti dobro izolovano. Važno je da je izolacioni sloj neprekidan po čitavom plaštu. Toplinska izolacija mora prekrivati okvire prozora i vrata.
Debljina toplinske izolacije zavisi o materijalu i sastavu zida te iznosi 25-40 cm, i svi dostupni materijali su povoljni.
Vrata i prozori
Kod ostakljivanja je u posljednje vrijeme na području sprječavanja toplinskih gubitaka došlo velikih promjena. Trenutno najzastupljenija su stakla sa U = 1,2 1,4 W/m2K. Za potrebe pasivne kuće razvijeni su prozori sa troslojnim ostakljenjem sa U do najviše 0,7 W/m2K.
Više informacija na Passiv.de
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *