Prema potpisanom pismu obaveze, predlaže se zamjena postojeće ulične rasvjete kako bi se smanjili troškovi električne energije za rasvjetu od 50 do 70 posto u odabranim ulicama u ovom gradu. Predstavnici projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Ekonomija energetske efikasnosti (3E), potpisali su, sa predstavnicima UNDP BiH i Opštinom Trebinje, Pismo obaveze za uvođenje energetski efikasne ulične
Prema potpisanom pismu obaveze, predlaže se zamjena postojeće ulične rasvjete kako bi se smanjili troškovi električne energije za rasvjetu od 50 do 70 posto u odabranim ulicama u ovom gradu.
Predstavnici projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Ekonomija energetske efikasnosti (3E), potpisali su, sa predstavnicima UNDP BiH i Opštinom Trebinje, Pismo obaveze za uvođenje energetski efikasne ulične rasvjete u ulicama Nikšićki put i Vuka Mićunovića u Trebinju.
“Živine sijalice su već prevaziđena tehnologija za uličnu rasvjetu i nisu energetski efikasne. Prema danas potpisanom pismu obaveze, predlaže se zamjena postojeće ulične rasvjete kako bi se smanjili troškovi električne energije za rasvjetu od 50 do 70 posto u odabranim ulicama u Trebinju”, izjavio je Mak Kamenica, zamjenik direktora USAID 3E projekta.
USAID-ov projekat Ekonomija energetske efikasnosti (3E) je program vrijedan 4,2 miliona dolara za promociju tehnologija energetske efikasnosti i to putem razvoja pilot projekata u objektima sufinansiranim od strane javnog i privatnog sektora. Cilj pilot projekata je da se u praksi prikaže kako energetska efikasnost štedi novac potrošačima i da je najekonomičniji način smanjenja potrošnje energije. Kako se korištenje energije smanjuje, tako su troškovi za potrošača niži u vidu nižih računa za grijanje, struju i vodu.
Mjere energetske efikasnosti je relativno lako sprovesti, a povrat uloženih sredstava se vraća u kratkom periodu.
Do danas, vlada SAD-a je obezbijedila blizu 1,6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine.