čovječanstvo stoljećima koristi snagu vjetra, od starih holandskih farmi do farmi u Sjedinjenim Američkim Državama, vjetrenjače su se koristile za ispumpavanje vode ili za mrvljenje žita. Moderni ekvivalent vjetrenjačama zračne turbine koriste snagu vjetra da proizvedu električnu energiju. Zračne turbine, poput vjetrenjača, su montirane na vrhu tornja sa ciljem da iskoriste što više energije. Na 30
čovječanstvo stoljećima koristi snagu vjetra, od starih holandskih farmi do farmi u Sjedinjenim Američkim Državama, vjetrenjače su se koristile za ispumpavanje vode ili za mrvljenje žita. Moderni ekvivalent vjetrenjačama zračne turbine koriste snagu vjetra da proizvedu električnu energiju.
Zračne turbine, poput vjetrenjača, su montirane na vrhu tornja sa ciljem da iskoriste što više energije. Na 30 metara iznad površine, vjetrovi su brži i manje turbulentni i tako su pogodniji za iskorištavanje. Turbine imaju elise koje pokreće vjetar, a rotacija elise se prenosi na generator za proizvodnju električne energije. Turbina obično ima dva do tri kraka elise.
Krakovi elise imaju propozicije avionskog krila. Kada vjetar puše, stvara se prostor niskog pritiska na jednoj strani
elise. Niski pritisak gura elisu i u kombinaciji sa zračnim otporom elise pokreće rotor generatora.
Zračne turbine se mogu koristiti zasebno, ali mogu biti i umrežene, pa čak i kombinirane sa solarnim fotovoltažnim sistemim. Prilikom masovne proizvodnje električne energije, zračne turbine se grade blizu jedna drugoj.
Zasebne turbine se obično koriste za ispumpavanje vode ili za komunikacije. Međutim, farmeri i rančeri u vjetrovitim područijima mogu koristiti zračne turbine da smanje troškove električne energije.
Mali sistemi koji iskorištavaju snagu vjetra imaju potencijal da budu iskoristivi izvori energije. Ovakvi sistemi su sistemi koji koriste više tehnologija proizvodnje električne energije, sa ciljem poboljšanja distribucije električne energije.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *