Struju ćemo u bliskoj budućnosti dobijati direktno iz kišnih kapi

Oni navode da je svaka kap kiše u stanju da generiše 140 volti, što je sasvim dovoljno da, za kratko vrijeme, napaja 100 malih led sijalica. To još uvijek nije ni dovoljno, ni praktično za svakodnevnu upotrebu, ali svakako predstavlja korak u pravom smjeru kada je obnovljiva energija u pitanju.

DEG koristi “tranzistorku strukturu efekta polja”, piše Engadget, koji pretvara kišu u kratke kratke “rafale” električne energije. Matrijal od koga je uređaj napravljen ima “kvazi-permanentni električni naboj”, a padanje kišnih kapi aktivira protok energije.

Sljedeći korak će biti pronaći pravi način da se ova tehnologija pretvori u nešto održivo, što će ljudi moći da koriste u svojim domovima. Za sada, tehnologija nije dovoljno pouzdana da kontinuirano proizvodi i emituje, odnosno da snabdjeva uređaje elektičnom energiijom, pošto prvo mora da se napuni prije nego što ispusti novi “rafal”.

A dok se to ne dogodi, uređaj bi mogao da služi kao mali, privremeni izvor energije na furusitičkim termosima sa vodu ili kišobranima, predlaže Engadget.

Izvor: Nezavisne.com

Ova objava je dio projekta “Platforma za nisko – karbonski urbani razvoj FBiH” koji Udruženje – Centar za edukaciju i podizanje svijesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti (Energis) implementira uz podršku Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine.

Sadržaj ovog dokumenta isključiva je odgovornost Energis-a i ni na koji način se ne može smatrati da odražava stavove Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine

Kontakt

Stojimo na raspolaganju za svaki vid saradnje. Budite slobodni da nas kontaktirate.