Korona virus predstavlja prijetnju u borbi protiv klimatskih promjena
Zdravstvena kriza izazvana korona virusom možda dovede do smanjenja emisije ugljen dioksida na svjetskom nivou, ali ova epidemija prijeti dugoročnoj borbi protiv klimatskih promjena. To se može desiti tako što će spriječiti ulaganje u obnovljive izvore energije, tvrdi ova internacionalna organizacija.
Internacionalna Energetska Agencija (IEA) očekuje da će ekonomski krah izazvan Covid-19 dokrajčiti svjetsku potrebu za naftom za tekuću godinu, što bi trebalo umanjiti emisije izazvane potrošnjom fosilnih goriva.
Uprkos tome, Fatih Birol, izvršni direktor IEA, upozorava da bi ova epidemija mogla usporiti svjetsku tranziciju na obnovljive izvore energije ukoliko vlade, ulaganjem u obnovljive izvore energije, ne pomognu ekonomskom rastu tokom ove svjetske stagnacije.
‘’Umanjenje štetnih emisija povodom ekonomske krize nisu razlog za slavlje, jer zbog nedostatka efikasnih pravilnika i strukturnih mjera, ovaj pad neće biti održiv,’’ rekao je Birol.
Ovaj virus izaziva strah od svjetske recesije i pokrenuo je jedan od najvećih padova u cijenama nafte u poslednjih 30 godina, zbog čega su neka od najvećih svjetskih energetskih preduzeća ostala bez više milijardi dolara. Ova “ekonomska zaraza” će vrlo vjerovatno usporiti mnoge projekte infrastrukture, uključujući multimilijarderska ulaganja u obnovljive izvore energije, koja su neophodna da se izbjegne klimatska katastrofa do kraja ove decenije.
Prvi pad u razvoju solarne energije od 80-tih godina bi se mogao desiti u 2020.-oj, kako navodi Bloomberg New Energy Finance. Analitičari su u četvrtak srezali prognoze za nove solarne projekte za 8%, a očekuje se i umanjena prodaja električnih vozila.
‘’Ne smijemo dozvoliti da današnja kriza ugrozi prelazak na obnovljivu energiju,’’ rekao je Birol. Kaže da vlade širom svijeta trebale da osmisle ekonomski stimulativne planove koji bi pomogli državama da izdrže ova smanjena ulaganja u čiste tehnologije.
Na to dodaje: ‘’Trenutno imamo veoma važnu priliku. Ekonomske sile širom svijeta spremaju ove stimulativne planove. Dobro izrađen plan bi mogao ponuditi ekonomski napredak i olakšati prelaz energetskog kapitala, što bi imalo ogromne prednosti za obnovljive izvore energije tokom tranzicije.’’
Analiza IEA pokazuje da je 70% svjetskog ulaganja u obnovljive izvore energije pokrenuto od strane vlada, bilo direktnim ulaganjem ili kao odgovor novim propisima ili porezima. EIA je takođe saznala da vlade preko subvencija ulažu 400 milijardi dolara godišnje u fosilna goriva.
Birol savjetuje svjetskim vladama da ulažu u mjere energetske efikasnosti, koje možda ne budu kratkoročno isplative, dok je niska cijena energije, ali dugoročno će se pokazati kao veoma unosna investicija.
IEA takođe savjetuje zakonodavnoj vlasti da iskoriste ovaj pad u cijenama nafte da se umanje ili u potpunosti ukinu subvencije za fosilna goriva, koje bi se mogle iskoristiti za poboljšanje zdravstva.
‘’Ovi nezgodni tržišni uslovi će sigurno staviti posvećenost određenih vlada na provjeru,’’ rekao je Birol. ‘’Dobra stvar je što, u poređenju sa ekonomskim planovima iz prošlosti, sad imamo jeftinije obnovljive izvore energije, znatan napredak u razvoju električnih vozila i finansijski zajednicu koja podržava tranziciju prema čistoj energiji. Sve to se može desiti samo ukoliko se efikasni pravilnici uvedu da se najbolje iskoristi ova situacija’’.
Izvor: The Guardian
Search
– oglasi –
Recent Posts
- 3.000 Nexbike bicikala za Beč
- Zvanično predstavljen projekat prekogranične saradnje – ENHANCE
- Beč ispituje novo gorivo – Bio-Etanol čista zamjena za dizel
- Beč: 200.000 pčela na krovu studentskog doma
- Poziv malim i srednjim preduzećima drvne, prehrambene i metaloprerađivačke industrije za učešće u projektu „Podrška za unapređenje konkuretnosti i zapošljavanja – ENHANCE“
Recent Comments