Sistematskim pristupom upravljanja energijom do novca za energetsku efikasnost
19. juna 2013. godine Tuzlanski kanton i trinaest općina iz ovog kantona potpisale su Energetsku povelju gdje su se obavezali da će aktivno promovisati energetsku efikasnost, obnovljive izvore energije i upravljanje energijom u javnim zgradama i komunalnim sistemima. Uz podršku USAID-a usljedila je “žGodina energetske efikasnosti Kantona Tuzla” u okviru koje je rađeno na kreiranju sistematskog pristupa upravljanju energijom u ovoj regiji Bosne i Hercegovine. Zajednički cilj općina, kantona i USAID-a bilo je stvoriti uslove za investiranje u energetsku efikasnost.
Ponukan potpisivanjem Energetske povelje, Centar za edukaciju i podizanje svijesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti Energis proveo je istraživanje o tome da li je pomenuti kanton ispunjavao obaveze. Dvije godine nakon početka ovih aktivnosti vidljivi su i prvi rezultati. Vlada Tuzlanskog kantona izdvojila je preko tri miliona KM za realizaciju projekata iz oblasti zaštite okoline i energetske efikasnosti. Općina Gradačac bila je prva općina koja je istakla značaj energetske efikasnosti u nazivu jednog od odsjeka općinskih službi. Gospođa Å eherzada Otanović iz pomenutog Odsjeka za investicije, nadzor i energetsku efikasnostu razgovoru sa Energisom potvrdila je: “žZajedno sa USAID-ovim projektom Ekonomija energetske efikasnosti oformili smo i obučili tim za energetsku efikasnost i pripremili energetski pregled zgrade općine. Ove informacije i iskustva omogućila su nam da apliciramo za sredstva Kantona kako bi projekat i zaživio, a stečena znanja prenosimo na druge javne institucije, posebno obrazovne ustanove koje trebaju pomoć i imaju želju da realizuju projekte energetske efikasnosti.” Općina Gradačac je za ovaj projekat dobila oko 75,000 KM i utopljavanjem općinske zgrade povećala energetsku efikasnost, što će za cilj imati dugoročne novčane uštede.
U okviru obuke za upravljanje energijom u općinama Tuzlanskog kantona predstavljeni su rezultati brojnih pilot projekata koji su implementirani širom Bosne i Hercegovine uz podršku USAID-a. Jedan od takvih projekata je i sportska dvorana u Livnu koja je poslužila kao primjer općini Gračanica da svoju sportsku dvoranu učini energetski efikasnom te za taj projekat dobije potrebna sredstva u iznosu od 150 hiljada KM od Vlade Tuzlanskog kantona. Općinski načelnik Nusret Helić, istakao je, da prioritetan cilj Općine Gračanica, nije bio samo postizanje finansijskog efekta, već i želja da se uđe u proces edukacije i da se naučimo prihvatati ono što nas čeka u budućnosti. Dodao je da je Općina Gračanica potpisnica Energetske povelje zajedno sa svim drugim općinama TK, čime se obavezala na kontinuirano provođenje mjera energetske efikasnosti, korištenje obnovljivih izvora energije, te sistemsko rješavanje problema iz ove oblasti.
Pored ovih općina, općina Kalesija i grad Tuzla pripremili su projekte i osigurali sredstva od Kantona. Svi sagovornici su izjavili da su zahvaljujući iskustvima, stečenim u okviru obuke o sistematskom upravljanju potrošnjom energije, te realnim primjerima iz prakse, koji su pokazali pozitivne efekte ulaganja u mjere energetske efikasnosti, dobili potrebna znanja za dalji rad što potvrđuju i brojni projekti koji se pokreću širom Kantona, ali i čitave Bosne i Hercegovine.
Search
– oglasi –
Recent Posts
- 3.000 Nexbike bicikala za Beč
- Zvanično predstavljen projekat prekogranične saradnje – ENHANCE
- Beč ispituje novo gorivo – Bio-Etanol čista zamjena za dizel
- Beč: 200.000 pčela na krovu studentskog doma
- Poziv malim i srednjim preduzećima drvne, prehrambene i metaloprerađivačke industrije za učešće u projektu „Podrška za unapređenje konkuretnosti i zapošljavanja – ENHANCE“
Recent Comments