Stručnjaci upozoravaju: Plastični otpad sve veći problem i prijetnja okolišu
Na konferenciji su podsjetili da se u svijetu održavaju brojne aktivnosti za zabranu jednokratne upotrebe plastike, podizanju svijesti javnosti za smanjenje zagađenja plastikom posebno Mediterana, Jadranskog područja.
U fokusu konferencije je općina Neum, a plažu tog područja, kako je istaknuto, treba zaštiti od svih vrsta otpada, plastičnih flaša, kesa, a takav otpad treba zbrinuti na određeni način.
Voditeljica projekta Sabina Hadžiahmetović je naglasila da se problem plastike očitava tokom poplava, tu dolazi do začepljenja vodovodne infrastrukture i sistema, u kojima su ogromne količine plastičnih kesa i flaša, pa voda izbaci svo smeće koje dolazi sa kopna.
Najavila je projektne aktivnosti koje su usmjerene i na edukaciju građana. Bit će održane javne kampanje u saradnji sa školama, u februaru, martu i aprilu u Sarajevu i Neumu sa ciljem da se mladi educiraju o temi negativnog uticaja plastike, ali ih motivirati da kreativno razmišljaju sa plastikom.
Na konferenciji su stručnjaci iz: Bosne i Hercegovine, Egipta, Kosova, Turske, Grčke, Albanije, Hrvatske, prezentirali pozitivne prakse zaštite okoliša, uklanjanja i preveniranja otpada plastične ambalaže.
Također je razgovarano i o provođenju Uredbe o naknadama za plastične kese tregerice koja je u Federaciji BiH donesena, ali se ne provodi, a u RS-u nije ni donesena, iako ima najava da bi uskoro mogla biti usvojena.
Projekt je finansiran kroz program UN-a za okoliš, a implementira ga Institut za hidrotehniku Sarajevo.
Search
– oglasi –
Recent Posts
- 3.000 Nexbike bicikala za Beč
- Zvanično predstavljen projekat prekogranične saradnje – ENHANCE
- Beč ispituje novo gorivo – Bio-Etanol čista zamjena za dizel
- Beč: 200.000 pčela na krovu studentskog doma
- Poziv malim i srednjim preduzećima drvne, prehrambene i metaloprerađivačke industrije za učešće u projektu „Podrška za unapređenje konkuretnosti i zapošljavanja – ENHANCE“
Recent Comments